Biznesowo o prawie i podatkach.

Sprzedaż firmy – jak to dobrze zrobić?

Powodów, dla których możesz chcieć sprzedać swój biznes może być wiele – chęć pozyskania środków na inne inwestycje, zakończenie działalność gospodarczej, albo nawet pozyskanie środków na rozwój swojego biznesu. Pomimo, że jednoosobowa firma, prowadzona na podstawie tzw. wpisu do ewidencji, jest jedną z najczęstszych form prowadzenia biznesu, jej sprzedaż nie należy do najprostszych. Wynika to z faktu, że prowadzona działalność jest bardzo ściśle związana z osobą prowadzącą tę działalność.

Sprzedać firmę możesz na dwa sposoby:

  1. jako sprzedaż przedsiębiorstwa, czyli sprzedaż wszystkich składników, które służą do prowadzenia Twojej firmy. Do tych składników zalicza się m.in. nieruchomości, ruchomości (np. towar na magazynie, telefony służbowe), a także koncesje, licencje, cały know-how, dokumenty, itp.
  2. jako sprzedaż udziałów w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia jednoosobowej firmy.

Przyjrzyj się poniżej, jak przebiega sprzedaż w obu wariantach.

Sprzedaż przedsiębiorstwa

Zgodnie z przepisami każdy prowadzący jednoosobową firmę prowadzi jednocześnie przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego. W skład przedsiębiorstwa wchodzi niemalże wszystko co służy do prowadzenia firmy.

Istnieje możliwość zawarcia jednej umowy sprzedaży całego przedsiębiorstwa. Umowa ta wymaga formy z podpisami notarialnie poświadczonymi, chyba że w skład przedsiębiorstwa wchodzą nieruchomości, wówczas niezbędny będzie akt notarialny.

Jest jednakże jeden problem przy zbywaniu firmy jako przedsiębiorstwa – w skład przedsiębiorstwa nie wchodzą jego długi. W związku z czym, w praktyce niezbędne są dodatkowe porozumienia pomiędzy nabywcą a zbywcą przedsiębiorstwa (firmy) oraz wierzycielami firmy o przejściu na nabywcę również długów firmy.

Zbycie firmy jako przedsiębiorstwa może być korzystne podatkowo. O szczegółach podatkowych transakcji zbycia firmy możesz przeczytać w artykule Sprzedaż firmy – skutki podatkowe.

Sprzedaż udziałów 

Każdą jednoosobową firmę można przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Właściciel firmy, która została przekształcona w spółkę z o.o. staje się jej jedynym udziałowcem. Wówczas, sprzedaż firmy polega na sprzedaży 100% udziałów w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia jednoosobowej działalności. Więcej na temat przebiegu i skutków przekształcenia w artykule Przekształcenie firmy w spółkę z o.o. – przebieg i skutki.

W przypadku sprzedaży udziałów nie ma potrzeby zawierania osobnych porozumień odnośnie długów spółki, które przed przekształceniem były długami jednoosobowej działalności.  Nie jest również wymagana zgoda wierzycieli na przekształcenie w spółkę z o.o. W związku z czym przekształcenie w spółkę z o.o., a następnie sprzedaż udziałów może być jednym sposobem na sprzedaż firmy w przypadku, gdy nie możemy porozumieć się z wierzycielami firmy.

Wybierz odpowiedni wariant 

Sprzedaż firmy zarówno jako przedsiębiorstwa oraz jako udziałów w spółce z o.o. ma swoje plusy i minusy. Wyboru odpowiedniego wariantu warto dokonać w porozumieniu z nabywcą – może się okazać, że preferuje on nabycie udziałów bardziej niż przedsiębiorstwa. Wówczas jest szansa, że będzie partycypował w kosztach przekształcenia. Warto również przeanalizować konsekwencje podatkowe każdego z wariantów. Więcej na ten temat dowiesz się czytając Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – skutki podatkowe

W swoim doświadczeniu zawodowym dokonaliśmy sprzedaży kilkunastu przedsiębiorstw, dlatego wiemy, jak w praktyce przebiega sprzedaż przedsiębiorstwa oraz udziałów. Skontaktuj się z nami, aby jak najlepiej zadbać o swoje interesy podczas transakcji.

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem