Biznesowo o prawie i podatkach.

Ulga na nabycie nowych technologii wciąż możliwa do odzyskania

Ulga na nabycie nowych technologii była rozwiązaniem podatkowym, które zniknęło z polskiego systemu prawnego w 2016 roku. Mimo to, nadal wielu podatników może z niej skorzystać i odzyskać nadpłacony w przeszłości podatek. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Ulga, o której mowa, pozwalała podatnikom na odliczenie od dochodu podatkowego dodatkowych 50% wartości nabywanych technologii – praktyka pokazała, że najczęściej dotyczyło to systemów informatycznych, patentów, praw autorskich oraz know-how. Obowiązywały oczywiście warunki – między innymi technologia musiała być uznana przez podatnika za wartość niematerialną i prawną, a podstawą ulgi mogły być wyłącznie wydatki zapłacone w roku nabycia, roku poprzednim i roku kolejnym.

Przepisy pozwalające na dokonanie odliczenia zostały wykreślone z ustaw o CIT i PIT z końcem 2015 r. i zastąpione przez nowa ulgę – tym razem nie na zakup nowych technologii, ale na ich wytworzenie we własnym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że podatnicy, którzy w latach 2011-2015 nabywali technologię, wciąż są uprawnieni do skorzystania z ulgi na nabycie nowych technologii. Można to osiągnąć poprzez korektę zeznania podatkowego za rok wdrożenia i wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Z końcem roku 2017 przedawnia się rok podatkowy 2011. Oznacza to, że do końca 2017 roku można występować z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty z tytułu technologii wprowadzonych do ewidencji WNIP w 2011 roku. Analogiczne wnioski można też składać za lata 2012-2015. Do odzyskania jest ok. 10% wartości nabywanych technologii.

Ulga w praktyce

Spójrzmy na przykład. Załóżmy, że podatnik kupił w 2011 r. system komputerowy (np. SAP lub Oracle), który wykorzystał do zwiększenia efektywności swojego przedsiębiorstwa. Cena wyniosła 3 mln złotych i została zapłacona w dwóch ratach w 2011 i w 2012 r. Podatnik nie skorzystał z ulgi na nabycie nowych technologii.

Podatnik z naszego przykładu mógłby zmniejszyć podatek za rok 2011 o ok. 300 000 złotych. (50% ceny technologii x 19%). Jeżeli tego nie zrobił, powinien teraz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – w którym wskaże, że prawo do takiej ulgi mu przysługiwało. Urzędnicy zweryfikują wniosek i jeżeli potwierdzą jego prawidłowość (procedura trwa ok. 1 – 2 miesiące), kwota nadpłaconego podatku zostanie podatnikowi zwrócona na rachunek bankowy.

Brak wiedzy o uldze technologicznej

Dotychczas, zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, z ulgi na nabycie nowych technologii skorzystało kilkuset podatników. Największym problemem w korzystaniu z tej preferencji jest wciąż brak wiedzy o takiej możliwości.

Jeżeli temat może dotyczyć też Twojej Firmy – zgłoś się do nas, chętnie pomożemy Ci ocenić czy masz prawo do wystąpienia o zwrot podatku i odzyskać nadpłatę.

 

Witold Chmarzyński

radca prawny/wspólnik

Kancelaria CCLaw
Kancelaria
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem