Biznesowo o prawie i podatkach.

Obniżka stóp procentowych przez RPP a odsetki i windykacja

Obniżka stóp procentowych

17 marca Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła obniżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna będzie wynosić 1,00% w skali roku. Nie jestem ekonomistą i nie potrafię ocenić jak ta decyzja przełoży się na gospodarkę przeżywająca problemy związane z epidemią COVID-19 (czytałem sprzeczne opinie ekonomistów), ale jako prawnik zajmujący się procesami windykacyjnymi mogę zwrócić uwagę na to, że decyzja ta wpłynie na wysokość odsetek ustawowych, które obliczane są w oparciu o stopę referencyjną NBP. 

I tak:

  1.  ustawowe odsetki kapitałowe wyniosą 4,50% w skali roku;
  2.  ustawowe odsetki za opóźnienie wyniosą 6,50% w skali roku;
  3.  ustawowe odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych wobec publicznych podmiotów leczniczych wyniosą 9,00% w skali roku;
  4.  ustawowe odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych wobec pozostałych podmiotów wyniosą 11,00% w skali roku.

Różnica jest niewielka, ale w dobie coraz wyższej inflacji może w jeszcze większym stopniu zniechęcać dłużników do terminowego regulowania należności. Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że problem z zaległymi płatnościami jest coraz większy, a epidemia koronawirusa zapewne jeszcze go pogłębi. Dlatego warto, aby rządzący w ramach przygotowywania pakietu pomocy gospodarczej (na którego szczegóły – po ogólnym przedstawieniu założeń – wszyscy czekają) rozważył, czy nie spróbować zniwelować odsetkowych skutków decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

A może powiadomienie o kolejnych ważnych publikacjach i artykułach? Zapraszam do zapisu na naszą mailową prenumeratę informacyjną  raz w miesiącu przesyłamy zestawienie informacji o aktualnych zmianach w prawie i opublikowanych artykułach z naszego bloga.

 

Emil Cieślikowski
Adwokat / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem