Biznesowo o prawie i podatkach.

Skala podatkowa czy podatek liniowy – co wybrać?

Skala podatkowa (tzw. zasady ogólne)

Aktualnie mamy dwa progi podatkowe: 18% oraz 32%. Dochód w danym roku kalendarzowym do kwoty 85.528 zł należy opodatkować 18% PIT. Wszystko, co zarobimy ponad tę kwotę, należy opodatkować stawką 32%.

Przykład:
Twój dochód w 2016 r. wyniósł 100.000 zł. Wówczas zapłacisz: 85.528 zł x 18% + (100.000 – 85.528) x 32% = 20.026,08 zł PIT.
Pamiętajmy, aby dochodu nie pomylić z przychodem. Dochód to przychód po odjęciu kosztów uzyskania przychodu.

Podatek liniowy
Tzw. liniówka wynosi 19% niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Należy pamiętać, że będąc na podatku liniowym nie przysługuje Ci wiele ulg, które będąc na skali możesz sobie odliczyć. Nie możesz skorzystać z tzw. kwoty pomniejszającej podatek – czyli kwoty wolnej od podatku.

Co się bardziej
Zakładając, że nie korzystasz z żadnych ulg, na podatek liniowy warto przejść jeśli planujesz w danym roku osiągnąć dochód wyższy niż 92.300 zł. Wówczas zapłacisz mniejszy podatek, wybierając opodatkowanie na zasadzie liniowej. Jeśli korzystałeś z ulg, dolicz je do tej kwoty – wówczas orientacyjnie będziesz wiedzieć, czy warto zmieniać sposób opodatkowania swoich dochodów.

Jak przejść na liniówkę
Zasadą jest, że jesteś opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli podatkiem progresywnym (skalą). Chcąc przejść na podatek liniowy, musisz do 20. stycznia danego roku, złożyć w urzędzie skarbowym, pod który podlegasz,oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Wybór ten będzie dotyczył sposobu opodatkowania dochodów w roku, w którym złożysz oświadczenie. Oznacza to, że na początku roku warto, abyś oszacował swoje planowane dochody w rozpoczynającym się okresie rozliczeniowym.

Przykład

Składając oświadczenie 15. stycznia 2016 r. o wyborze podatku liniowego, temu sposobowi opodatkowania będą podlegać Twoje dochody za rok 2016 Dochody za rok 2015 będziesz musiał rozliczyć według skali podatkowej.

Wystarczy, że do dnia 20. stycznia nadasz na poczcie oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania.

Taki wybór jest skuteczny do momentu jego zmiany. Oznacza to, że nie musisz co roku składać oświadczenia o wyborze podatku liniowego. Oświadczenie będziesz musiał złożyć (również do 20. stycznia) jeśli będziesz chciał powrócić do progresywnego opodatkowania swoich dochodów.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, jaki sposób opodatkowania swoich dochodów wybrać – skontaktuj się z nami, pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem