Biznesowo o prawie i podatkach.

Spółki komandytowe objęte CIT – jak sobie z tym poradzić?

CIT od spółek komandytowych

 

Opodatkowanie CITem spółek komandytowych stało się faktem. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje zmianę sposobu opodatkowania wszystkich spółek komandytowych.  Spółki komandytowe nie mają zbyt dużo czasu, żeby się na to przygotować – przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r. Choć spółka może wybrać, że stanie się podatnikiem CIT dopiero od 1 maja 2021 r., przepisy niestety milczą co do tego jak skutecznie dokonać takiego wyboru. Warto więc być ostrożnym w tym zakresie.

 

Co się zmieni w przepisach podatkowych od 1 stycznia?

 

Najpóźniej 1 maja 2021 r. wszystkie spółki komandytowe przestaną być transparentne podatkowo. Oznacza to, że staną się odrębnymi od swoich wspólników podatnikami podatku dochodowego. Będą na bieżąco płaciły CIT, natomiast ich komandytariusze, otrzymujący wypłatę zysków, co do zasady (nie licząc symbolicznego zwolnienia), będą płacili podatek dochodowy drugi raz. Inna będzie sytuacja komplementariuszy (najczęściej komplementariuszami, ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej, są sp. z o.o.). Komplementariusze będą mogli odliczyć podatek zapłacony przez spółkę, co w efekcie będzie skutkowało jednokrotnym opodatkowaniem przypadających na nich dochodów.

Objęcie spółek komandytowych CITem powoduje również, że będą one musiały zmierzyć się z innymi typowymi dla CITowców problemami, jak na przykład ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z finansowaniem dłużnym, czy też wydatków na usługi niematerialne nabywane od podmiotów powiązanych.

Z drugiej strony, uzyskanie statusu podatnika CIT oznacza też możliwość skorzystania z niektórych korzystnych rozwiązań przewidzianych w ustawie o CIT, jak 9% CIT dla małych podatników, czy zwolnienie dywidendowe (wprawdzie przy zwolnieniu dywidendowym można mieć pewne wątpliwości co do brzmienia przepisów, które nie zostały dostosowane, ale to zapewne wkrótce zostanie wyjaśnione przez stanowisko organów podatkowych). Natomiast wspólnicy spółki komandytowej, którzy są osobami fizycznymi nie będą już płacić daniny solidarnościowej z tytułu dochodów ze spółki komandytowej (nawet jeżeli wypłacony im zysk przekroczy 1 mln PLN, bo zmieni się źródło dochodów).

 

Podatki to nie wszystko

 

Niestabilność w obszarze zasad opodatkowania spółek komandytowych powinna skłonić jej wspólników do refleksji nie tylko nad kwestiami podatkowymi ale również biznesowymi. Kryzys wywołany pandemią powoduje, że nawet przedsiębiorcy, którzy w niewielkim stopniu odczuwają skutki recesji, częściej niż zwykle zastanawiają się nad bezpieczeństwem swojego prywatnego majątku, ryzykiem związanym z prowadzeniem biznesu, czy nawet nad bezpiecznym przekazaniem biznesu dzieciom.

Spółka komandytowa, która dla wielu przez lata była optymalną formą prowadzenia biznesu, bo pozwalała połączyć jednokrotne opodatkowanie i ograniczenie odpowiedzialności wspólników, traci właśnie jedną ze swoich głównych zalet. Niezależnie jednak od zmian w opodatkowaniu warto przyjrzeć się swojej firmie w szerszej perspektywie. Czy mimo upływu lat, które przyniosły wiele zmian, struktura mojego biznesu nadal jest optymalna? Czy nadal odpowiada moim potrzebom? Zmiany przepisów podatkowych dotyczących spółki komandytowej oraz wspomniany kryzys gospodarczy, powinny skłonić wielu przedsiębiorców do refleksji nad strukturą swojego biznesu.

 

Alternatywa dla spółki komandytowej

 

Rozwiązaniem niektórych problemów – nie tylko natury podatkowej – może być reorganizacja działalności i wypracowanie nowej optymalnej struktury odpowiadającej potrzebom i planom właścicieli. W zależności od konkretnej sytuacji i od określonych przez właścicieli celów, wypracować można różne scenariusze działania. Każde z rozwiązań powinno być „szyte na miarę”, bo to co sprawdza się u sąsiada, w mojej spółce może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie można przy tym oczywiście zapominać o skutkach podatkowych.

 

Zmiana struktury prowadzonej działalności a podatki 

 

Po pierwsze, plan reorganizacji zawsze powinien być szczegółowo przeanalizowany od strony skutków podatkowych, bo nieprzemyślane działania tego typu mogą wywołać wiele problemów i generować ryzyko znacznych zobowiązań finansowych (łącznie z ryzykiem zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania). Po drugie, dobrze przemyślana reorganizacja może „przy okazji” przynieść również oszczędności podatkowe.

 

Przekształcenie i reorganizacja – na co zwrócić uwagę?

 

W zależności od aktualnej sytuacji firmy, przed podjęciem decyzji o kierunku zmian, warto zastanowić się nad poniższymi zagadnieniami.

  • Czy dobrym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie kluczowego majątku z obszarem działalności operacyjnej?
  • Czy podział poszczególnych linii biznesowych może przynieść korzyści ekonomiczne (szczególnie w sytuacji gdy poszczególne obszary biznesu charakteryzują się znacznymi różnicami jeżeli chodzi o ryzyko)?
  • W jaki sposób chcę dzielić zyski pomiędzy wspólników? Czy zależy mi na elastyczności w tym zakresie? Może to być szczególnie istotne dla firm rodzinnych.
  • Czy zmiany w zakresie formy prawnej pozwoliłyby spełnić wyśrubowane wymogi banków?
  • Czy mam do rozliczenia straty podatkowe z ubiegłych lat?
  • Jakie korzyści przyniosłoby zbudowanie struktury holdingowej?
  • W jakiej formie prawnej zaczynać nowe inwestycje i jakie źródła finansowania im zapewnić?
  • Jakie mam plany na przyszłość? Chcę pozostać w biznesie na długie lata, czy też planuję sprzedaż firmy lub przekazanie biznesu dzieciom?

To tylko niektóre z pytań, które powinni sobie zadać wspólnicy spółek komandytowych planując zmiany. Optymalna struktura (zarówno pod względem podatkowym, jak i biznesowym) dla każdego może oznaczać coś innego. Warto pamiętać, że nie zawsze potrzebne będzie uciekanie od formy spółki komandytowej. Czasami efektywnym rozwiązaniem będzie wdrożenie innych przemyślanych scenariuszy.

By dowiedzieć się jeszcze więcej o zmianach w prawie dla spółek komandytowych oraz jakie są alternatywy dla spółek komandytowych, zapraszamy do lektury naszego poprzedniego artykułu na ten temat oraz do śledzenia naszego bloga doradcatransakcyjny.pl .

A może powiadomienie o kolejnych ważnych publikacjach i artykułach o nieruchomościach komercyjnych? Zapraszam do obserwowania naszego Facebooka i Linkedina oraz do zapisu na naszą mailową prenumeratę informacyjną – raz w miesiącu przesyłamy zestawienie informacji o aktualnych zmianach w prawie i opublikowanych artykułach z naszego bloga.

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem