Biznesowo o prawie i podatkach.

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – skutki podatkowe, koszty notarialne

Podatek dochodowy – PIT lub CIT

Dochód z tytułu sprzedaży udziałów będzie opodatkowany zawsze stawką 19% – niezależnie czy udziały sprzedaj osoba prywatna (PIT) czy też osoba prawna, np. spółka z o.o. (CIT) Od kwoty, jaką otrzymasz sprzedając udziały należy odliczyć koszty jakie poniosłeś na ich nabycie. Gdy udziały dostałeś w spadku, należy sprawdzić jakie koszty na nabycie poniósł spadkobierca, gdyż one będą Twoimi kosztami i będą wpływały na Twój dochód z tytułu sprzedaży udziałów.

Podatek dochodowy z tytułu sprzedaży udziałów rozlicza się rocznie.

Przykład: Razem ze wspólnikiem w 2013 r. założyliście spółkę z o.o. Zawiązując spółkę wpłaciłeś do niej 50.000 zł i w zamian za te środki stałeś się właścicielem 100 udziałów w spółce. W 2016 r. sprzedałeś wszystkie swoje udziały za 80.000 zł. Oznacza to, że uzyskałeś dochód w wysokości 30.000 zł (80.000 zł – 50.000 zł). Od tego dochodu jesteś zobowiązany zapłacić 5.700 zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) (30.000 x 19%). Podatek ten jesteś zobowiązany zapłacić do 30 kwietnia 2017 r. W związku ze sprzedażą musisz złożyć deklarację PIT-38.

VAT

Sprzedaż udziałów nie podlega VAT. W związku z czym nie będzie ceny netto/brutto przy sprzedaży udziałów.

PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych)

Od ceny sprzedaży udziałów należy zapłacić 1% podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten musi zapłacić kupujący w terminie 14 dni od podpisania umowy sprzedaży udziałów. Kupujący ma również obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Koszty notarialne

Sprzedaż udziałów wymaga umowy pisemnej, pod którą notariusz poświadczy podpisy  sprzedającego i kupującego. Maksymalny koszt poświadczenia jednego podpisu pod umową wynosi 300 zł netto. Takie koszty notarialne wchodzą w grę, gdy wartość sprzedawanych udziałów oscyluje w granicach 1.000.000 złotych

Sprzedaż udziałów warto zaplanować z wyprzedzeniem. Dużej uwagi wymaga również umowa sprzedaży udziałów. Skontaktuj się z nami, aby odpowiednio przeprowadzić sprzedaż swoich udziałów i nie stracić na transakcji.

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem