.
Spółdzielnia energetyczna jest platformą współpracy pomiędzy wytwórcami energii z OZE i jej odbiorcami, która dodatkowo korzysta z licznych zachęt, ulg i dofinansowań.
Rozliczenie energii elektrycznej w ramach spółdzielni energetycznej może być bardzo korzystne zarówno dla wytwórców jak i dla odbiorców.
Jako doświadczeni praktycy na rynku OZE, już 13 czerwca, przedstawimy wszelkie aspekty formalne i ekonomiczne związane właśnie ze spółdzielniami energetycznymi.
.
W ramach szkolenia dowiedzą się Państwo m.in.:
.
- czy spółdzielnia energetyczna może być dla Państwa opłacalnym rozwiązaniem?
- jak działa spółdzielnia energetyczna?
- jak, z kim i gdzie można założyć spółdzielnię energetyczną?
- na jakich zasadach gmina może uczestniczyć w spółdzielni energetycznej?
- jak sfinansować budowę instalacji OZE w ramach spółdzielni?
.
Szkolenie będzie prowadzone przez doświadczonych i niezależnych prelegentów – radcę prawnego Witolda Chmarzyńskiego – wspólnika zarządzającego z czołowej polskiej kancelarii prawnej zajmującej się branżą OZE, Pawła Sobolak – ekonomisty, który opracował wiele modeli biznesowych dla funkcjonowania spółdzielni energetycznych oraz Annę Trzcińską – prawniczkę i specjalistkę ds. OZE, z doświadczeniem zdobywanym w URE. Połączenie wiedzy prawno-regulacyjnej z ekonomiczną zapewnia, że otrzymają Państwo kompletną dawkę informacji na temat funkcjonowania spółdzielni energetycznej.
.
.
Program szkolenia
.
CZĘŚĆ I – Spółdzielnia energetyczna – czy to mi się opłaca?.
Opłacalność spółdzielni energetycznej na przykładach.
.
CZĘŚĆ II – Jak działa spółdzielnia energetyczna – omówienie i wyjaśnienia przykładów
- Podstawowe zasady związane z rozliczaniem energii elektrycznej w ramach spółdzielni energetycznej:
- znaczenie kluczowych sformułowań,
- rozliczenie między członkami spółdzielni a rozliczanie z operatorem systemu dystrybucyjnego i spółką obrotu,
- projektowanie, budowa i finansowanie źródła energii.
- Umowy zawierane w ramach spółdzielni służące rozliczeniu energii elektrycznej.
- Jakie problemy samorządów lokalnych oraz przedsiębiorców mogą rozwiązać spółdzielnie energetyczne.
.
CZĘŚĆ III – Ramy prawne i organizacyjne spółdzielni
- Warunki konieczne do założenia spółdzielni:
- lokalizacja,
- członkowie,
- instalacje OZE.
- Proces zakładania spółdzielni.
.
CZĘŚĆ IV – Gmina w spółdzielni energetycznej
- Gmina jako uczestnik spółdzielni energetycznej.
- Spółki komunalne jako członek spółdzielni energetycznej.
- Procedura zakładania spółdzielni energetycznej z udziałem gminy.
- Udział gminy w spółdzielni a prawo zamówień publicznych.
- Nabywanie energii elektrycznej przez gminę jako członka spółdzielni.
.
CZĘŚĆ V – Finansowanie źródła energii w ramach spółdzielni energetycznej
.
CZĘŚĆ VI – Inne wybrane zagadnienia dotyczące spółdzielni energetycznej
Spółdzielnia energetyczna a klaster energii – wyjaśnienie różnic.
.
Zakończenie – pytania i odpowiedzi, dyskusja.
Termin szkolenia
.
Spotkamy się we wtorek 13 czerwca 2023 r. Szkolenie rozpocznie się o godz. 10:00, a zakończy ok. godz. 16:00. Od 9:30 zapraszamy na kawę i rejestrację. Przewidywany czas trwania szkolenia to 6 godzin, ale jesteśmy otwarci na pytania i dyskusję, stąd niewykluczone, że czas zakończenia może ulec zmianie.
.
Miejsce szkolenia
.
Szkolenie odbędzie w centrum Warszawy przy ul. Wspólnej 56. Centrum Szkoleniowe Wspólna dysponuje przestrzennymi i klimatyzowanymi salami, pozwalającymi na komfortowe odbycie szkolenia.
.
Miejsca parkingowe: wyłącznie w miejskiej strefie płatnego parkowania (ul. Św. Barbary, Wspólna, Poznańska, Nowogrodzka)
.
Koszt szkolenia
.
Do dnia 26 maja obowiązuje taryfa Early bird w cenie 1299 netto.
Od 27 maja obowiązuje taryfa standardowa w cenie 1499 zł netto.
Koszt szkolenia dla pracowników urzędów gmin i powiatowych oraz radnych jest stały i wynosi 1199 brutto.
Dla grup od 3 i więcej osób możemy zaproponować ofertę specjalną, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego z dopiskiem ile osób obejmuje grupa.
.
Poza wyjątkową dawką wiedzy, wskazana cena obejmuje bufet kawowy oraz lunch.
.
.
Stoją za nami wiedza i doświadczenie
.
Jesteśmy ekspertami od lat uczestniczącymi aktywnie w polskim rynku OZE. Przeprowadziliśmy wiele transakcji i wspieraliśmy dziesiątki firm transformacji energetycznej. Przeprowadziliśmy również liczne szkolenia dedykowane dla firm, a naszych specjalistów można było posłuchać między innymi podczas:
- IV Branżowego Forum Fotowoltaicznego
Kongresu Fotowoltaicznego PV-CON 2020 i 2021 i 2022, - IX Forum Biomasy w Ciepłownictwie i Energetyce,
- Forum OZE dla przemysłu,
- Kongresu Energetyki Przyszłości 2023,
- Targów OZE – Targi ENEX,
- Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości 2021.
.
Witold Chmarzyński – radca prawny, wspólnik zarządzający i jeden ze współzałożycieli kancelarii CCLaw.
Doświadczony prawnik, specjalista z zakresu z zakresu prawa odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Wskazanymi dziedzinami prawa zajmuje się od początku ich funkcjonowania w Polsce, czyli od 2012 i 2017 roku.
Jest także specjalistą od transakcji (M&A) na rynku e-mobility oraz odnawialnych źródeł energii.
Doradza podmiotom zainteresowanym utworzeniem spółdzielni energetycznych, opiniował projekty zmian w prawie dot. tzw. społeczności obywatelskich.
Jest prelegentem na licznych konferencjach i webinarach poświęconych odnawialnym źródłom energii jak i elektromobilności.
Autor publikacji w prasie branżowej (Globenergia, Nowa Energia, GramWZielone.pl i inne)
Spośród podmiotów, dla których świadczy lub świadczył usługi prawne w zakresie prawa energetycznego należy wymienić m.in.: Jastrzębskie Zakłady Remontowe sp. z o.o. – spółka z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Grupa Wirtualna Polska (WP Naturalnie), EQUES Fotovoltaica 2 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty – pierwszy w Polsce fundusz inwestycyjny zamknięty posiadająca wyłącznie aktywa w postaci działających instalacji odnawialnego źródła energii (PV); Volta Polska sp. z o.o. – grupa Volta będąca częścią Eiffel Investment Group, Viridi RE Development GmbH – deweloper instalacji fotowoltaicznych działający globalnie a także wytwórca energii głównie z instalacji fotowoltaicznych i sprzedawca tej energii i wiele innych.
Po godzinach pasjonat brydża sportowego, żeglarstwa oraz biegania.
.
Paweł Sobolak – założyciel, członek zarządu i główny doradca Assetin. Od ponad 11 lat realizuje profesjonalne usługi z zakresu finansów przedsiębiorstw, doradztwa transakcyjnego.
Dotychczas, w ramach WERUFIN Paweł Sobolak oraz Assetin realizował usługi dla zagranicznych funduszy z zakresu oceny opłacalności inwestycji w OZE w Polsce, zawierania umów PPA czy handlu i pozyskiwania gwarancji pochodzenia (m.in. Green Genius, Nordic Solar, hep global).
Reprezentuje polskich deweloperów w transakcjach kapitałowych obejmujących projekty OZE na różnym etapie zaawansowania, od greenfield po operacyjne aktywa. Prywatnym inwestorom doradza w całym procesie inwestycyjnym, w szczególności zabezpieczając ceny sprzedaży energii i pozyskując finansowanie komercyjne i preferencyjne.
Autor publikacji w prasie branżowej (Globeneria, GramWZielone.pl), uczestnik paneli dyskusyjnych w tematyce odnawialnych źródeł energii (m.in. Polski Kongres Przedsiębiorczości 2021, Kongres Energetyki Przyszłości 2023).
.
Anna Trzcińska – prawnik, specjalista z zakresu prawa odnawialnych źródeł energii. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako starszy specjalista w Urzędzie Regulacji Energetyki w Warszawie oraz u dużego dewelopera instalacji OZE.
Jesteśmy niezależnymi i obiektywnymi doradcami, niezwiązanymi z konkretną grupą interesów działającą w ramach sektora odnawialnych źródeł energii. Nasza wiedza pozwoli Państwu poznać formalności związane ze spółdzielniami energetycznymi i rynkiem OZE, co pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy.