Biznesowo o prawie i podatkach.

Jakie sklepy mogą być otwarte w centrum handlowym w czasie zagrożenia epidemicznego

Jakie sklepy mogą być otwarte w centrum handlowym w czasie zagrożenia epidemicznego

Z uwagi na liczne wątpliwości naszych Klientów i innych podmiotów zainteresowanych, chcemy wyjaśnić jakie sklepy mogą być otwarte w centrum handlowym w czasie zagrożenia epidemicznego, a jakie muszą pozostać zamknięte.

 

Jakie sklepy muszą być zamknięte w centrum handlowym w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19)

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca do odwołania w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 (czyli w szczególności w centrach handlowych) zakazane jest prowadzenie sklepów (również przez najemców poszczególnych lokali mniejszych niż 2000 m2, lecz znajdujących się obiekcie o łącznej powierzchni przekraczającej tę wielkość), których przeważająca działalność polega na handlu: 

  1. wyrobami tekstylnymi, 
  2. wyrobami odzieżowymi, 
  3. obuwiem i wyrobami skórzanymi, 
  4. meblami i sprzętem oświetleniowym, 
  5. sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, 
  6. artykułami piśmiennymi i księgarskimi,
  7. punkty gastronomiczne i rozrywkowe.

W praktyce oznacza to, iż zamknięte muszą być wszystkie sklepy z tzw. grupy fashion (szeroko rozumianego działu odzieżowego); pasmanterie; sklepy z tekstyliami (ręcznikami, pościelami, firnami itp.); galanteryjne; sklepy z elektroniką (jeśli przeważającą część stanowi sprzedaż sprzętu radiowo-telewizyjnego i AGD); księgarnie; kina; punkty gastronomiczne, czyli tak zwany food court (przy czym możliwe jest otwarcie restauracji o ile będą sprzedawać dania z dostawą), kawiarnie oraz popularne standy sprzedające na pasażach wyciskane soki, jogurty, napoje itp.; a nadto kluby fitness czy kręgielnie i place zabaw dla dzieci.

 

Jakie punkty mogą być otwarte w centrum handlowym w czasie epidemii COVID-19

 

Treść rozporządzenia prowadzi do jednoznacznego wniosku, że nie ma obowiązku zamykania całego centrum handlowego, a jedynie sklepów prowadzących działalność o wyżej wymienionym profilu. Inne nie są objęte zakazem działalności. 

Oznacza to, iż formalnie w świetle rozporządzenia mogą działać:

  1. sklepy spożywcze (i to zarówno wielkopowierzchniowe, które nawet jeśli sprzedają odzież, to nie jest to ich przeważająca działalność, jak i małe punkty sprzedające żywność – na przykład popularne w centrach handlowych punkty z pieczywem); 
  2. apteki i drogerie; 
  3. szeroko rozumiane punkty usługowe takie jak:
    – salony fryzjerskie,
    – salony kosmetyczne,
    – salony optyczne,
    – myjnie samochodowe,
    – punkty dorabiania kluczy,
    – kantory i placówki bankowe,
    – lokale, w których świadczone są usługi fotograficzne,
    – salony dostawców usług telefonii komórkowej czy telewizji; 
  4. biura podróży;
  5. punkty sprzedaży e-papierosów;
  6. kwiaciarnie;
  7. saloniki prasowe;
  8. sklepy jubilerskie czy oferujące sprzedaż zegarków;
  9. sklepy zoologiczne;
  10. sklepy ze sprzętem komputerowy; telefonami komórkowymi czy tabletami lub sprzętem fotograficznym (o ile nie prowadzą również w przeważającej mierze sprzedaży sprzętu radiowo-telewizyjnego i AGD);
  11. sklepy z zabawkami.

Przygotowywane pod presją czasu rozporządzenie niestety nie jest do końca klarowne w zakresie tego, jaki rodzaj handlu jest dozwolony, a jaki nie. Trzeba mieć również na uwadze, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a zatem przepisy mogą ulegać zmianom. Warto zatem trzymać rękę na pulsie – my trzymamy. Oczywiście możemy pomóc rozwiać Państwa wątpliwości – w razie pytań prosimy o kontakt.

Emil Cieślikowski
Adwokat / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem